
o festiwalu
14-24 września na uczestników festiwalu czekają spotkania z ekspertami, praktykami, samorządowcami, naukowcami, dziennikarzami, dyskusje, wykłady, pokazy, warsztaty, spacery, gry terenowe i spotkania autorskie.
Celem festiwalu jest zwiększenie wiedzy na temat narzędzi umożliwiających skuteczne i aktywne kreowanie przestrzeni publicznej. Ważne jest też zwiększenie świadomości mieszkańców na temat idei współzarządzania miastem, jego funkcjonowania oraz wymiana opinii i dobrych praktyk dotyczących partycypacji w działaniach na rzecz wspólnej przestrzeni i życia społecznego.
Pierwsza edycja festiwalu to również próba znalezienia odpowiedzi na pytania: czyje jest miasto? Czy miasta to miejsce dla wybranych grup społecznych? Czy jest projektowane tak, aby każdy czuł się w nich swobodnie? Jak rozwiązywać problemy, kiedy rozwiązania w przestrzeni publicznej są zaczątkiem konfliktu między grupami interesów? Czy i w jaki sposób zawłaszczana jest przestrzeń?
Udział w poszczególnych wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny. Z racji zagrożenia epidemiologicznego większość wydarzeń odbędzie się online, bez fizycznego udziału publiczności lub w jej ograniczonym składzie. Na wydarzenia (w czasie rzeczywistym) będą obowiązywać zapisy, całość dostępna będzie również po zakończeniu spotkań w serwisie YouTube.
Wydarzenie jest organizowane pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dr. hab. Adama Bodnara.
Patronat medialny: Polskie Radio Koszalin
Projekt Mały festiwal o miastach 1.0 jest współfinansowany ze środków Miasta Słupska.
program festiwalu
14.09 poniedziałek
8:30-13 Przestrzeń dla partycypacji
warsztaty
Joanna Suchomska
14-16 Przestrzeń dla partycypacji
spotkanie online
Joanna Suchomska
17 Usłysz miasto
gra miejska
__
15.09 wtorek
10-12 Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w mieście
spotkanie online
Andrzej Wójtowicz
17-19 Ogród deszczowy w Słupsku
warsztaty
__
16.09 środa
9-11 Dobre praktyki równoważenia mobilności w Gdyni spotkanie online
Agata Lewandowska,
Paweł Kimel,
Justyna Suchanek
11:10-13:10 Udomowić zdziczałych kierowców
spotkanie online
Tomasz Tosza
14-16 Jeden samochód mniej – jak sprzyjać rozwojowi rowerów cargo w miastach
spotkanie online
Krzysztof Gubański
16:10-18:10 Rowery towarowe – przyszłość mobilności miejskiej
spotkanie online
Jacek Ziebura
__
17.09 czwartek
10-13 Suburbanizacja po słupsku
debata
Prowadzący: Artur Celiński
17-19 Suburbanizacja po polsku
spotkanie online
dr hab. Katarzyna Kajdanek prof. UWr
__
18.09 piątek
15:30-17:30 Żywa ulica
spotkanie online
Paweł Jaworski
18-20 Zarządzanie ulicą w świetle prawa
spotkanie online
Alina Czyżewska
__
19.09 sobota
10-12 Jak widzimy miasto?
spotkanie online
Sylwia Widzisz, Pronobis, Grzegorz Pronobis
16-18:30 Blokowiska
spacer urbanistyczny
Paweł Krzemień
__
20.09 niedziela
10-11 Można panikować
reż. J. L. Ramsey
film, pokaz online
12-13 Bloki
reż. K. Królikowski
film, pokaz online
__
21.09 poniedziałek
10-12 Transport zbiorowy – pole konfliktu
spotkanie online
Piotr Rachwalski
14-14:20 Miejski wyścig
film/relacja z pola walki
17-19 Nie zdążę
spotkanie autorskie
Olga Gitkiewicz
(Biały Spichlerz, Słupsk)
__
22.09 wtorek
10-12 Czyje jest miasto?
spotkanie online
Szymon Osowski
17-19 Czyja jest ulica?
spotkanie online
__
23.09 środa
10-12 Przestrzeń reklamy
spotkanie online
17 Poczuj przestrzeń
gra miejska
17-19 Przestrzeń polskich miast
spotkanie
Filip Springer
(Biały Spichlerz, Słupsk)
__
24.09 czwartek
10-11 Czyje jest miasto? Podsumowanie festiwalu
spotkanie online
Małgorzata Łosiewicz, Robert Chomicki
__
goście
Marta Bejnar Bejnarowicz
Radna Rady Miasta w Gorzowie Wielkopolskim, współzałożycielka ruchu miejskiego Ludzie dla Miasta, prezeska Kongresu Ruchów Miejskich. Architekt.
Grażyna Czajkowska
Prezeska Fundacji Rozwoju Kocham Sopot, członkini zarządu Kongresu Ruchów Miejskich. Radna III kadencji sopockiej RM, ekonomistka, przedsiębiorczyni zaangażowana w rodzinną firmę. Propagatorka instrumentów partycypacyjnych wśród mieszkańców ostatnio w procesach planowania przestrzennego. W 2011 w sopockiej Radzie Miasta kierowała zespołem, który przygotował pierwszy w Polsce Budżet Obywatelski. Zachęca do zmiany tradycyjnych nawyków poruszania się po Sopocie w kierunku komunikacji pieszo – rowerowej, współdzielonej i transportu publicznego.
Alina Czyżewska
Członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, współzałożycielka ruchu miejskiego Ludzie dla Miasta w rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim, koordynatorka Pogotowia Prawnego Kultury Niepodległej, aktorka, działaczka, edukatorka.
Olga Gitkiewicz
Dziennikarka, redaktorka, freelancerka. Absolwentka wrocławskiej socjologii i Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i portalem gazeta.pl, na łamach których publikuje reportaże i teksty historyczne. W czasie pisania książki Nie hańbi rzuciła pracę w korporacji i przeprowadziła się z Wrocławia do Żyrardowa. Jej reporterski debiut został znakomicie przyjęty. Otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody im. Teresy Torańskiej. W październiku 2019 roku ukazała się jej najnowsza książka Nie zdążę.
Krzysztof Gubański
Socjolog, badacz problemów miejskich. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Odbył staż w College of Urban Planning and Public Policy University of Illinois (Chicago). Realizował projekty eksperckie z zakresu polityki miejskiej dla samorządów i administracji publicznej. Naukowo specjalizuje się w badaniu rynku nieruchomości i mieszkalnictwa oraz społecznych konsekwencji technologii, w tym zjawiska smart city (Narodowe Centrum Nauki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). Członek Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. Popularyzator i ekspert w zakresie rowerów towarowych – autor pierwszego polskiego bloga o rowerach cargo „Jeden samochód mniej”.
Krzysztof Iwanow
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Z pasji aktywista miejski. Współtwórca i Wiceprezes Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Sopotu, które funkcjonuje w przestrzeni miejskiej od 2015 roku. Uczestnik IV i V Kongresu Ruchów Miejskich. Entuzjasta Partycypacji Obywatelskiej i Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Recenzent projektów zgłaszanych do Budżetu Obywatelskiego, głównie dotyczących rozwiązań komunikacyjnych i usprawnień w ruchu pieszym i rowerowym. Aktywny użytkownik infrastruktury drogowej, zapalony rowerzysta znający swoje prawa i walczący o ich przestrzeganie. Działacz na rzecz Osób marginalizowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Członek Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych
Paweł Jaworski
Filozof i urbanista, twórca autorskiej metody urbanistyki eksperymentalnej łączącej badania, projektowanie i partycypację. Od 2017 roku przygotowuje projekty przemiany przestrzeni publicznych w różnych miastach w Polsce poprzez testowanie zagospodarowania tymczasowego. Obecnie zajmuje się przekształceniami Starego Miasta i ulic śródmiejskich w Szczecinie, współtworzy plan mobilności dla Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej i wspiera Instytut Goethego w Kijowie we wdrażaniu nowych rozwiązań urbanistycznych na Ukrainie.
dr hab. Katarzyna Kajdanek prof. UWr
Socjolożka miasta, profesor nadzwyczajna w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej główne obszary badawcze to proces urbanizacji ze szczególnym uwzględnieniem społeczno-przestrzennych aspektów suburbanizacji i reurbanizacji w miastach post socjalistycznych; tożsamość lokalna i regionalna oraz stosowane nauki społeczne.
Lista publikacji
Szymon Osowski
Prawnik, w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska od 2007 roku, od 2010 prezes stowarzyszenia. Pomysłodawca portalu www.informacjapubliczna.org, poświęconemu prawu do informacji. Na co dzień przygląda się tworzeniu prawa w obszarze jawności i praw obywatelskich, przygotowuje sprawy sądowe, jeździ po Polsce, by opowiadać o prawie do informacji i prawach mieszkańców. Wielokrotnie doceniany za swoja działalność. W 2014 roku otrzymał od Prezydenta RP złoty Krzyż Zasługi, od 2012 Dziennik Gazeta Prawna umieszcza jego nazwisko w rankingu najbardziej wpływowych prawników (miejsce 30, 12, 9, 14, 27).
Piotr Rachwalski
Manager i przedsiębiorca, doradca, ekspert i praktyk z zakresu transportu publicznego. Z wykształcenia mechanik, ekolog i transportowiec. Ukończył też studia marketingu i public relations. Aktywny działacz społeczny i ruchu na rzecz praw człowieka, w latach 90’tych związany z działalnością kulturalno-społeczną skłotu Rozbrat w Poznaniu. Wygrał sprawę z Polską przed trybunałem w Strasbourgu (sprawa RACHWALSKI I FERENC PRZECIWKO POLSCE – dotyczyła najścia policji na skłot we Wrocławiu). Założyciel i wieloletni członek Stowarzyszenia Użyteczności Publicznej „Aktywne Pomorze”, gdzie m.in. przygotowywał standardy infrastruktury rowerowej w Słupsku czy strategie transportowe. Były członek Rady Partnerstwa dorzecze Słupi (Program LIDER+). Współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Radny miasta Wągrowiec w kadencji 1994-98. W roku 1999 powołał do życia Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, zajmujący się wdrażaniem nowoczesnych, alternatywnych i prospołecznych rozwiązań w transporcie oraz kreowaniem świadomości społecznej. W latach 2014-2019 prezes Kolei Dolnośląskich, przewoźnika w tym czasie najszybciej rozwijającego się w Polsce. Wcześniej założyciel i szef firmy przewozowej Nord Express, obecnie prezes PKS SŁUPSK S.A – przewoźnika zapewniającego transport mieszkańcom kilkudziesięciu miejscowości w okolicach Słupska.
Filip Springer
Pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.
Joanna Suchomska
Socjolożka, doktorantka w Instytucie Socjologii UMK, moderatorka warsztatów, facylitatorka procesów społecznych, badaczka społeczna. Realizuje badania społeczne dotyczące różnych obszarów funkcjonowania miast. Ekspertka w projekcie PO WER 2.19 dotyczącym
usprawniania procesów planowania przestrzennego poprzez wsparcie kilkudziesięciu samorządów miejskich i wiejskich w przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Współautorka gminnych programów rewitalizacji, diagnoz społecznych obszarów zdegradowanych i rewitalizacji, dokumentów koncepcyjnych w zakresie rewitalizacji. Autorka publikacji dotyczącej partycypacji w planowaniu przestrzennym Przepis na plan.
Narzędziownik (2018).
Tomasz Tosza
Zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie. Politolog, reportażysta, felietonista. Przez ostatnich 18 lat pracuje dla jaworznickiego samorządu odpowiadając za przygotowanie i wdrażanie kluczowych projektów inwestycyjnych, a od 2014 roku za realizację programu Vision Zero.
Jacek Ziebura
Przedsiębiorca i aktywista, od 2008 roku zajmuje się doradztwem, planowaniem, rozwojem i promocją infrastruktury rowerowej. Od 2012 roku jest zaangażowany w szereg przedsięwzięć związanych z rowerami towarowymi. Realizował zlecenia samorządów m.in. w Warszawie, Gdyni, Krakowie i Słupsku, a także operatorów systemów publicznych. Autor koncepcji 1000km tras rowerowych dla województwa małopolskiego (2013 rok), które aktualnie są realizowane jako sieć Velo Małopolska – pierwszy tego typu projekt w Polsce. Od 2010 związany z krakowskim środowiskiem rowerowym, członek Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów, w którym koordynuje i realizuje coroczne pomiary ruchu rowerowego. Interesuje się zagadnieniami bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.
zapisy ze spotkań
Zapisy ze spotkań na naszym kanale w serwisie YouTube. Po festiwalu wszystkie materiały będą dostępne również z napisami.
materiały pofestiwalowe
tuż po zakończeniu festiwalu
