Społeczny monitoring wyborczy – start!
Startujemy z trzecim już Społecznym Monitoringiem Wyborczym.
Wszechobecne reklamy wyborcze w przestrzeni miejskiej tuż przed samymi wyborami potrafią być zmorą dla mieszkańców, kierowców, zwykłych użytkowników przestrzeni miejskiej. Ogromne bilboardy, reklamy siatkowe powodują, że czujemy się obserwowani w każdym zakątku miasta. A cel jest jeden – żeby wizerunek oraz imię i nazwisko tak nam zapadło w pamieć, by podczas wyborów pozostawić znak “X” przy konkretnym kandydacie.
Dużo reklam umieszczanych jest na posesjach prywatnych (balkony, płoty, elewacje budynków) oraz w miejscach reklamowych, którymi opiekują się specjalistyczne firmy (bilboardy, przystanki autobusowe). Na reklamy oraz sposób umieszczenia nie mamy wpływu (czasami też sami kandydaci). Są też bezpłatne miejsca do oklejania plakatami, o których możemy przeczytać w informacji Prezydenta Miasta Słupska.
Jednakże mamy wpływ na reklamy umieszczane w przestrzeni publicznej, zarządzanej przez Zarząd Infrastruktury Miejskiej (ZIM). Są to pasy drogowe (barierki, słupy i lampy przy ulicach, deptaki itp, itd). Tutaj każda reklama – czy to w pionie (np. plakat, baner) czy w poziomie (np. namiot) wymaga złożenia wniosku do ZIM, wniesienia opłaty i otrzymania decyzji na zajęcie pasa ruchu drogowego. Każdy metr kwadratowy podlega opłacie w wymiarze 3zł/m2/dzień.
W ramach monitoringu kontrolujemy tylko reklamy wyborcze umieszczone w przestrzeni należącej do miasta! Nie dotyczy to billboardów, wiat przystankowych, prywatnych posesji, ścian budynków wspólnot mieszkaniowych.
Jeżeli masz wątpliwości – napisz do nas. My to sprawdzimy!
Jeżeli zobaczysz na mieście baner reklamowy, a nie znajdziesz informacji o nim u nas – oznacza to, że został powieszony nielegalnie! Zgłoś to do nas, a my podejmiemy odpowiednie kroki. Dotyczy to także banerów zgłoszonych umieszczonych niezgodnie z wnioskiem.
Monitoring wyborczy 2015: wybory2015
Monitoring wyborczy 2018: wybory2018