Miasto Archipelag. Filip Springer w Słupsku

ma_plakatStowarzyszenie Rozwoju „Inspiracje” wraz z Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, średniomiejski.pl, oraz Księgarnia Ratuszowa zaprasza Was na wyjątkowe spotkanie autorskie z Filipem Springerem wokół książki (i projektu) Miasto Archipelag.

Spotkanie prowadzą: Iwona Chrapkowska – Wielgomas, Małgorzata Łosiewicz

Na miejscu będzie można zakupić książki Filipa Springera.
Dzień później będzie można wziąć udział w miejskiej grze historycznej śladami województwa słupskiego.
__
Filip Springer
Miasto Archipelag
Wydawnictwo Karakter

Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald’sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.

__
fot. J. JonekFilip Springer – Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Ostatnia, „Miasto Archipelag” jest częścią multimedialnego projektu dokumentalnego, którego tematem jest życie w Polsce „mniejszych miast”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Autor m.in.: Miedzianka. Historia znikania, Wanna z Kolumnadą, Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL, 13 pięter.